Luty 2, 2017 at 10:15 pm

Dominika Radwańska – Świadomość Poprzez Jedzenie (ROZ-004)

Dominika Radwańska – Świadomość Poprzez Jedzenie  (ROZ-004)

W czwartym odcinku podcastu Rozmowy o Zdrowiu (ROZ) rozmawiam z Dominiką Radwańską – autorką programu rozwojowo-terapeutycznego Świadomość poprzez jedzenie, magister socjologii, diet coach, praktyk psychologii zorientowanej na proces, terapeutka holistyczna, facylitator programów rozwojowo-terapeutycznych w asyście koni, twórczyni inspirujących treści związanych z rozwojem świadomości i odżywianiem, numerologiczna trzydziestka trójka.

Nie jest związana ściśle z żadną szkołą psychoterapeutyczną, nie pracuje w ramach żadnego znanego paradygmatu. Zamiast tego podąża za intuicją i tym, co pojawia się w stanie czystej uważności. Sama o sobie mówi, że jest procesem, nieustannie w podróży w głąb siebie.

W swojej praktyce rozwojowo-terapeutycznej korzysta z różnych metod, technik i koncepcji, m.in. nauk dr Davida R. Hawkinsa, koncepcji C.G. Junga, diet coachingu, dialogu z głosami Hala i Sindry Stone, Recall Healing i Totalnej Biologii, psychosomatyki, teorii systemowych i genogramu, technik świadomego oddychania Collina Sisson, technik stosowanych w psychologii zorientowanej na proces Arnolda Mindella (praca ze snami, praca z symptomami), nauk i technik Aleksandra Lowena, praktyki i filozofii buddyzmu, pracy z ciałem Moshe Feldenkraisa, Kursu Cudów, pracy z Radykalnym Wybaczaniem i innych.

W jej życiu szczególne miejsce zajmują zwierzęta. Od niedawna mieszka w Natural Road Ranch pod Warszawą z dwoma końmi i kotem, bez radia, bez telewizora, bez supermarketów. W wolnych chwilach rozmawia ze zwierzętami.

W tym odcinku usłyszysz:

  • czym zajmuje się Dominika i jaki proces rozwojowy przeszła
  • gdzie leży przyczyna problemów żywieniowych
  • jak odżywiać się intuicyjnie
  • kto trafia do Dominiki na sesje terapeutyczne i jak im pomaga
  • jakimi naukami inspiruje się Dominika
  • czego dowiesz się na najbliższym webinarze

Jak pobrać i odsłuchać podcast na iTunes i Soundcloud

Podcast do odsłuchania: na iTunes , Soundcloud oraz w Playerze poniżej , oraz do pobrania w mp3.

Zapraszam do subskrypcji i komentarzy.

Transkrypcja rozmowy:


☟☟kliknij aby rozwinąć transkrypcję rozmowy ☟☟

Paweł Dempc: Witaj serdecznie Dominiko. Na poczatęk chciałbym abyś przedstawiła nam się, powiedziała kilka słów o sobie, czym się zajmujesz na codzień, no i o swoim projekcie głównym, czyli „Świadomość poprzez Jedzenie”. Właśnie, dlaczego akurat wybrałaś taką nazwę do tego projektu?
Dominika Radwańska: Cześć Paweł, witam wszystkich. Nazywam się Dominika Radwańska, tym czym się aktualnie zajmuję to rozwój świadomości i w głównej mierze zajmuję się „Świadomością poprzez Jedzenie”. To znaczy zaczęłam od diet-coachingu czyli od takiego programu, który miał pomóc pozbyć się zbędnych kilogramów, zaakceptować swoją sylwetkę, ciało. Natomiast tak naprawdę nie może się to odbyć bez zmian w świadomości, w związku z czym jedno na drugie wpływa. I mój projekt nazywa się właśnie ‚Świadomość poprzez Jedzenie’, czyli prowadzi zarazem do zmiany w ciele, zmian fizycznych, również akceptacji siebie, jak i do rozwoju świadomości, również takiego głębokiego rozwoju wglądu w siebie, rozwoju duchowego. A skąd nazwa, nazwa nawiązuje do fantastycznej książki Moshe Feldenkraisa, która się nazywa ‚Świadomość poprzez ruch’ i tutaj historia troszeczkę zbiega się z moją, ponieważ Feldenkrais zmagał się przez całe życie z kontuzją kolana i gdzieś przy użyciu różnych metod i fizjoterapeutycznych i
psychologicznych próbował przekroczyć ten problem. No i w ten sposób odkrył taką metodę, że poprzez ruch następuje rozwój świadomości, przekraczanie pewnych poziomów postrzegania świata. I tutaj u mnie zaszło dokładnie to samo, to znaczy zaczęło się od problemów z wagą, które miałam praktycznie przez całe życie i zawsze tych kilogramów było za dużo. Te okresy były no czasem fantastyczne, że miałam świetną sylwetkę i byłam zadowolona, a czasem działo się tak, że były depresje i było coraz więcej tych kilogramów i było naprawdę ciężko. I w momencie kiedy można powiedzieć, że poukładałam sobie życie i dużo takich zmian zaszło na zewnątrz, ale również we mnie, w środku, nagle pewnego dnia po prostu obudziłam się i ważyłam 17 kilo mniej. No i zaczęłam to obserwować, to się zadziało troszeczkę w taki sposób, że dopiero w momencie kiedy ja przekroczyłam ten mój problem, kiedy on został gdzieś tam za mną, byłam w stanie go dostrzec i byłam w stanie dostrzec tą istotę, co to dla mnie niesie, bo to co się wtedy
zadziało to przede wszystkim zmiana mojej świadomości.

Paweł: Tak jak powiedziałaś, że zaczynałaś właśnie do diet-coachingu i tutaj znalazłaś tą przyczynę jeśli chodzi o żywienie, w całkiem innym miejscu niż uważamy, czyli właśnie w tej świadomości. No ale jak to jeszcze prościej wytłumaczyć dla osoby, która ma z tym dopiero pierwszą styczność, jak świadomość może pomóc w zgubieniu zbędnych kologramów czy też w problemach żywieniowych?
Dominika: Przyczyny problemów związanych z jedzeniem i z wagą nigdy nie leżą w sferze jedzenia, one się manifestują w sferze jedzenia. U jednych się będą manifestowały właśnie w tej sferze jedzenia, czyli ktoś będzie za gruby czy ktoś będzie miał takie proporcje, które mu się nie podobają, które są dla niego problemem. U kogoś innego to się może manifestować w postaci alergii, jakichś chorób, u kogoś jeszcze innego może się to manifestować w postaci na przykład wchodzenia w toksyczne relacje przez całe życie. To wszystko to jest to co my widzimi i co ma nam zasygnalizować, że trzeba szukać źródła problemu, a źródło problemu leży zawsze gdzieś w sferze psychicznej, jest to źródło, którego my sobie nie uświadamiamy, my o nim nie wiemy i tak naprawdę najczęściej jest to ostatnia rzecz do której chcemy się dokopać.

Paweł: Ale rozumiem, że nie możemy całkowicie zaniedbać kwestii żywieniowej i szukać problemu gdzieś głębiej i po prostu odżywiać się fast foodami i liczyć, że wszystko będzie ok jeżeli dokopiemy się do jakiegoś problemu, który leży gdzieś tam w podświadomości?
Dominika: To znaczy tak, no człowiek jest całością i całe jego funkcjonowanie przejawia się jakby we wszystkich sferach, czyli i w tej sferze takiej psychicznej, samopoczucia, czy czujemy się dobrze czy jesteśmy przygnębieni, czy jesteśmy zadowoleni z siebie czy nie lubimy siebie, nienawidzimy siebie, to odbija też to nasze ciało, to jak wyglądamy, czy mamy za dużo tych kilogramów, czy jesteśmy tacy no wręcz bardzo szczupli, zabiedzeni, czasem tak to można odbierać. Więc tutaj wszystko no jakby jedno wpływa na drugie. I my jako organizmy zwierzęce, ja będę o tym mówiła na webinarze, my jako organizmy zwierzęce tak naprawdę mamy wbudowany automatyczny system odżywiania, to znaczy nasz organizm intuicyjnie wie co jest dla nas dobre i jakie pokarmy nam służą. Natomiast jeżeli my nie umiemy słuchać naszego organizmu, często nie potrafimy go słuchać, nie słyszymy tego co nam mówi właśnie ze względu na te wszystkie nakładki takie psychiczne, na pewne blokady psychiczne, blokady w ciele, które no
uniemożliwiają ten kontakt z samym sobą, no to jakby nigdy nie jesteśmy w stanie odżywiać się intuicyjnie. I wtedy albo żyjemy na jakichś dietach i to też nie jest zupełnie zgodne z nami, ale gdzieś tam coś sobie narzucamy jakoś, żyjąc w tym napięciu się pilnujemy, no albo zupełnie tracimy kontrolę i wtedy się dzieje to co najgorsze, czyli czasem są to okresy a czasem są to długie okresy, wręcz lata kiedy nie potrafimy sobie poradzić ani ze swoim ciałem ani ze swoją psychiką.

Paweł: Czyli zaczynamy zupełnie z innej strony jeśli chodzi o taką typową dietetykę, czyli narzucamy sobie jakieś drakońskie diety, chociaż w sumie dla nas to jest jakiś większy problem niż pomoc, a jak mówisz powinniśmy szukać tego głębiej, odnaleźć tą pierwotną mówisz intuicję zwierzęcą, która jakby powoduje, że świadomie wybieramy zdrowe dla nas, odpowiednie produkty żywieniowe tak?
Dominika: Dokładnie tak, tak to wygląda. Ja tutaj właśnie powiedziałam, że my jesteśmy taką całością, że cokolwiek się nie zmieny, w jakiejkolwiek małej jakby części to zmienia to całość. Czyli jeżeli my zaczniemy powoli się wsłuchiwać w swój organizm to zmienią się i tak naprawdę nasze preferencje żywieniowe, czyli to co nam smakuje i zacznie się zmieniać nasze samopoczucie, nasze nastawienie do życia i zaczniemy może znajdować, jakby lokalizować, pewne przeszkody, bariery, blokady, które mamy w sobie. To się wszystko dzieje równocześnie. Tutaj tak naprawdę to co jest potrzebne to wyrażenie tej chęci i gotowości na to żeby coś z tym zrobić. I to się wtedy na wielu płaszczyznach jakby zaczyna zmieniać, transformować, dostajemy sygnały i z ciała i z psychiki i dostajemy taki feedback od własnego organizmu.

Paweł: No właśnie przypuszcza, że osoba, która chciałaby sobie tak po prostu zacząć szukać tej intuicji to miałaby na początek spore z tym problemy bez takiego przewodnika, który chociaż by ją nakierował do tego miejsca. Jak wiem prowadzisz też sesje terapeutyczne połączone z dietetycznymi, które skupiają się na wielu problemach, nie tylko dietetycznych. Jakbyś mogła powiedzieć jakie są takie najczęstsze problemy z którymi przychodzą do Ciebie ludzie no i jakie później osiągają rezultaty po tych spotkaniach?
Dominika: Tutaj nawiążę do pierwszej części twojego pytania, czyli że trudno jest tą intuicję usłyszeć bez przewodnika, ja bym powiedziała tak – niektórym jest trudno, natomiast bardzo wielu z nas słyszy tą intuicję, ale nie ma zaufania do siebie i ponieważ nie ma zaufania, a powiedzmy, że zewsząd słyszy co innego, na przykład dzisiaj miałam poranną taką sesję w której dziewczyna, bardzo mnie to zaskoczyło, mówiła, że ona się najlepiej czuje jak nie je albo jak pije soki. I z jednej strony tutaj dostawała jakby z całego swojego otoczenia taki feedback, że nie możesz, bo będziesz chora, bo będziesz niedożywiona, bo anoreksja itd. Natomiast jak ja zaczęłam jakby badać ten temat to się okazało, że ona się czuje fantastycznie kiedy nie je. Ona ma wtedy dużo energii, potrzebuje dużo mniej snu itd. Więc tak naprawdę to podpowiadała jej intuicja, ale nie chciała jej do końca słyszeć, bo społeczeństwo mówi co innego i nauka mówi co innego. Więc tutaj bardzo ważne jest to, żeby słuchać tej intuicji,
wsłuchiwać się w nią i jednocześnie być bardzo uważnym w weryfikowaniu tego co do nas dociera, tych wszystkich informacji, bo jednak tych autorytetów zewnętrznych jest bardzo dużo i tych diet różnych jest naprawdę co niemiara i gdyby którakolwiek z nich była naprawdę skuteczna to nie powstawałyby kolejne. Także to jest też taka kwestia bardzo indywidualna.

Paweł: Tak, jeszcze jakbym mógł się wtrącić, bo rzeczywiście, tak jak mówisz, mamy bardzo wiele tych diet, jesteśmy zalewani tymi informacjami z każdej strony, dodatkowo mamy bardzo dużo bodźców smakowych, chodzimy do sklepu w obecnych czasach to lodówki zazwyczaj są pełne, więc ciężko nam przypuszczam znaleźć tą intuicję, po prostu jesteśmy zarzuceni tymi możliwościami, które nas w obecnych czasach otaczają. Ja przypuszczam, że dawniej było to prostsze niż dzisiaj.
Dominika: Myślę, że tak i temu też będzie poświęcona duża część webinaru, w jaki sposób w ogóle, żeby zdawać sobie sprawę z tych wszystkich, ja to nazywam zagłuszaczami, z tych wszystkich zagłuszaczy, które są obecne w zasadzie na każdym kroku i które jednak rozregulowują to nasze słuchanie siebie, no i potrafią to naprawdę skutecznie, jakby odciąć nas od tej naszej intuicji. Ale powrót jest bardzo prosty.

Paweł: Ok. To wróćmy jeszcze do tej części pytania, czyli jakie najczęstsze problemy pojawiają się u twoich klientów, którzy przychodzą do ciebie na konsultacje terapeutyczne?
Dominika: To znaczy tak, teraz w zasadzie coraz częściej przychodzą osoby, które nie są do końca w stanie sprecyzować swojego problemu. To są osoby, które czegoś szukają. Albo zdarza się tak, że przychodzą osoby stricte, które chcą schudnąć. Chociaż jeżeli to są moi czytelnicy czy osoby które wiedzą jakie jest moje spojrzenie, jak ja to wszystko widzę to one już mają też jakiś obraz swojego tematu, problemu, że to nie chodzi tylko o samo odchudzanie tylko widzą, że no chciałyby sobie poradzić z czymś co jest głębiej. To są osoby, które są na przykład trochę niezadowolone z tego co się aktualnie dzieje w ich życiu, to są osoby, które czują pustkę, czują brak, czują niespełnienie. To są osoby które może odczuwają taki impas w rozwoju. To jest szczególnie dotkliwie odczuwane właśnie po skokach świadomościowych, po takim momencie w życiu, który się nazywa przebudzeniem kiedy nagle zaczynamy widzieć więcej, idziemy jakąś powiedzmy ścieżką rozwojową czy duchową i nagle po prostu zostajemy tam sami i trudno nam jest pewne rzeczy nazwać, trudno nam jest się w ogóle znaleźć w tej nowej rzeczywistości. Jeżeli takie osoby czytają na przykład to co ja piszę w kwestii świadomości to widzą, że ja też tą drogę przeszłam i wtedy się do mnie zgłaszają. W zasadzie często nie do końca wiedzą po co, ale czują, że będę w stanie im pomóc. Nikt kto do mnie trafia nie jest osobą przypadkową, to są zawsze osoby, które gdzieś tam bardzo rezonują ze mną i z tym punktem, w którym ja też aktualnie jestem.

Paweł: No ale przykładowo, na przykładzie jakiejś konkretnej rozmowy, co z takiego spotkania wynika? Czy stosujesz jakąś dietę, czy sposób podejścia do życia, czy to jest na zasadzie jakiejś takiej rozmowy psychologicznej? Z czym wychodzi taka osoba od Ciebie?
Dominika: Ok. Przede wszystkim po pierwsze nie stosuję żadnych diet i tutaj absolutnie jeżeli chodzi o samą kwestię produktów to jedyne co robię to czasem weryfikuję po prostu jadłospis, weryfikuję pod tym kątem, że czasem ktoś kto ma jakby małą świadomość dotyczącą produktów spożywczych może odżywiać się w taki sposób, że zjada coś po czym skacze mu bardzo indeks glikemiczny i przez co ma straszną ochotę na słodycze i nie zdaje sobie z tego sprawy, bo na przykład no cały czas chce mu się słodkiego a nie wie z czego to wynika. No więc wtedy jeżeli widzę, że to ewidentnie wynika z tego co je no to mu to wskazuję i tutaj sugeruję pewne rzeczy. Natomiast często do mnie trafiają osoby jednak świadome, które gdzieś tam mają dosyć rozbudowaną tą wiedzę o produktach w związku z czym to co robię to po pierwsze zawsze staram się dotrzeć do istoty problemu. To też zależy od tego na ile otwarta jest osoba. Natomiast myślę, że raczej w trakcie pracy osoby bardzo się otwierają i gdzieś tam czasem mam
wrażenie, że sięgają głębiej niż przypuszczały, że mogłyby w ogóle wejść podczas takiej rozmowy. Także to jest pierwsza rzecz, czyli zlokalizowanie tego, zdiagnozowanie tej przyczyny, prawdziwej przyczyny problemu. To co później robię to daję zawsze takie zadania, które gdzieś zawsze się pojawiają same z siebie na sesji, do stosowania między jedną sesją a drugą, po to żeby te osoby były cały czas w procesie i żeby były cały czas uważne i żeby cały czas odkrywały siebie w tym czasie kiedy się ze mną spotykają. Tak naprawdę efekty sesji są takie, efekty całego procesu, że oprócz tego, że rozwiązuje się problem z którym dana osoba przyszła, powiem, że na przykład miałam dziewczynę, która przyszła z tematem jedzenia, bo co szła na badania lekarskie to się okazywało, że ma jakieś kolejne nowe choroby, jedne choroby zastępowały drugie, jak nie zatoki to wysypka, jak nie wysypka to wątroba itd., itd. I na pierwszej sesji poradziłyśmy sobie z tematem niepłodności na przykład na który się też leczyła. Po kolejnych
sesjach zniknęły wysypki, zniknęła suchość dłoni, dziewczyna nagle się okazało, że może jeść wszystko dosłownie, wszystko na co miała uczulenie i wszystko na co bardzo źle reagowała i to jakby był proces, który nie był skupiony na jedzeniu, był skupiony na niej, na tym co się u niej dzieje, tak naprawdę na uświadomieniu sobie kim ona jest, czego tak naprawdę chce i to wszystko w miarę jak postępował proces powodowało, że kolejne choroby po prostu znikały, ustępowały. Teraz już w zasadzie skończyłyśmy proces, spotykamy się co dwa tygodnie, bo no jest tak, że jak wchodzisz na ścieżkę rozwoju to bardzo trudno jest z niej zejść, niektórzy mistrzowie duchowi nawet mówią, że jest to niemożliwe, że jak raz wejdziesz na ścieżkę rozwoju to już z niej nie możesz zejść. Także jakby tutaj idziemy bardziej w tą stronę i odkrywamy coraz więcej rzeczy takich o niej. Natomiast tak to co się dzieje to jest zawsze rozwój świadomości, skok w świadomości, przyjęcie szerszej perspektywy, zmiana kontekstu w jakich widzi się świat. To na pewno towarzyszy każdemu procesowi i każdej sesji.

Paweł: No właśnie, bo twoja jakby metoda, w cudzysłowiu, opiera się na wielu szkołach, jak piszesz cały czas się rozwijasz, szukasz inspiracji w bardzo wielu podejściach, ale także nie przywiązujesz się do żadnej szkoły czy też paradygmatu. Tutaj wymienę tylko kilka nauk z których się inspirujesz, przede wszystkim piszesz o dr Hawkinsie, o Bercie Hellingerze, Arnoldzie Mindellu, Totalnej Biologii, psychosomatyki, no i jeszcze wiele innych, których nie będę wymieniał. Ale czy na przykład znalazłaś we wszystkich tych naukach jakieś wspólne części, które najczęściej wykorzystujesz, na które warto zwrócić właśnie najbardziej szczególną uwagę?
Dominika: To znaczy tak, no teraz jest bardzo dużo różnych metod, różnych technik, różnych koncepcji, które dotykają tego tematu poznawania siebie, rozwoju własnego z bardzo różnych stron, powiedzmy, że tam Totalna Biologia Recall Healing skupia się na tej stronie związanej z chorobą, kiedy się pojawia jakaś dysfunkcja, wtedy tutaj to pomaga. Powiedzmy, że jakieś metody Hellingera, genogram, w momencie kiedy jest odtwarzany jakiś schemat, jeżeli tak czujemy, że nie żyjemy tym własnym życiem, kiedy pojawia się coś co w zasadzie nie wiadomo skąd się wzięło, nie możemy znaleźć tego we własnym życiu itd. Natomiast to co ja zauważyłam to to, że wszystkie te metody tak naprawdę mają za zadanie naświetlić od tej strony na którą dana osoba jest gotowa czy która najbardziej do niej przemawia, właśnie ten cel swojego własnego życia, ten cel egzystencji i tak naprawdę to kim się jest. Jeżeli ktoś dużo choruje to on będzie szukał w tych metodach i on tą drogą będzie dochodził do poznawania siebie. Jeżeli ktoś ma problemy z jedzeniem, z wagą, tak jak to było w moim przypadku to tutaj właśnie tym programem „Świadomość poprzez Jedzenie” może dojść do siebie i będzie przyglądał się sobie i odnajdzie jakiś cel tego swojego życia, tej swojej egzystencji. Myślę, że jest wiele dróg, które prowadzą do jednego, natomiast to do czego ja zawsze wracam to właśnie jest dr Hawkins, który prezentuje wszystkie swoje nauki na bardzo wysokim stopniu ogólności. Ja u niego zawsze znajduję odpowiedź. Często jest tak, że dana metoda nie pasuje do danej osoby. Tak naprawdę ja mam taki duży arsenał tych wszystkich metod, technik, bo one same do mnie przychodziły, one w jakiś sposób, gdzieś, różnymi dziwnymi drogami pojawiały się dokładnie wtedy kiedy ich najbardziej potrzebowałam. Na przykład podczas moich pierwszych sesji jeszcze diet-coachingowych, wtedy trzymałam się ściśle tego tematu diet-coachingowego i podejścia coachingowego, pracowałam z dziewczyną, która bardzo silnie słyszała głos swojego wewnętrznego krytyka i jakoś
wpadła mi w ręce książka „Dialog głosów”, póżniej też byłam na warsztatach „Dialogu z głosami” i postanowiłam zastosować tak eksperymentalnie tą metodę. To były jeszcze pierwsze moje procesy, więc to były jeszcze sesje bezpłatne, także oczywiście powiedziałam jej o co chodzi, czy chce tutaj przetestować ze mną taką metodę, co się okazało to było dokładnie to czego ona potrzebowała, to była już przedostatnia sesja, potem się już odbyła ostatnia podsumowująca sesja, bo zastosowanie wtedy tej metody, która sama do mnie przyszła po prostu pozwoliło zintegrować wszystko co tam było do zintegrowania i tak naprawdę załatwiło w tamtym momencie całą sprawę i cały problem. I tak każda kolejna metoda właśnie w ten sposób do mnie przychodziła i się pojawiała. I teraz jak pracuję z ludźmi to ja nie mam żadnego szczególnego planu, ja po prostu bazując na tej uważności, którą staję się podczas sesji dostaję konkretny impuls, konkretną metodę, która się sprawdza w danym przypadku.

Paweł: Ok, czyli czerpiesz ze swojego doświadczenia z wielu metod, a nie zakładasz z góry, że będziesz stosować konkretną, tylko po prostu ufasz swojej intuicji i dobierasz do konkretnej osoby konkretny sposób działania, postępowania. Ok. To powoli zbliżając się do końca tej rozmowy chciałbym żebyś powiedziała jeszcze kilka słów na temat tego webinaru, który odbędzie się już w najbliższą środę 8 lutego.Dlaczego właśnie warto pojawić się na tym spotkaniu i czego dowiemy się właśnie na nim?
Dominika: Ok. No przede wszystkim bardzo Ci dziękuję Pawle za zaproszenie na ten webinar. Myślę, że powiem kilka takich najważniejszych rzeczy związanych z naszymi mechanizmami odżywiania się, naszymi, czyli ludzkimi. Powiem co kieruje naszymi zachowaniami jedzeniowymi, jaką rolę w tym wszystkim pełni podświadomość, skąd biorą się złe nawyki, skąd się bierze ochota na słodycze, ochota na niezdrowe jedzenie. Powiem dlaczego diety nie działają, no i myślę, że powiem też co jest kluczem do uwolnienia się raz na zawsze z tego natrętnego tematu jedzenia, tego uciążliwego tematu, który gdzieś tam cały czas jest.

Paweł: Tak. To jest teraz kwestia, że tak powiem cały czas wałkowana z różnych stron, więc myślę, że warto spojrzeć na to z całkowicie innej strony, więc zapraszam wszystkich serdecznie na webinar. Ale jeszcze na koniec chiałbym Ci zadać pytanie o jakąs taką jedną radę, którą byś mogła dać ogólnie słuchaczom ze swojego doświadczenia właśnie bardziej w budowaniu świadomości niż w dietetyce myślę.
Dominika: Myślę, że w jednym i w drugim – bycie uważnym. Od tego wszystko się zaczyna i do tego sprowadza.

Paweł: Czyli bycie uważnym we wszystkim co robimy.
Dominika: Jest cały nurt, który się nazywa Mindfulness, który pozwala ćwiczyć tą uważność. Bycie uważnym to znaczy bycie tu i teraz, to bycie na 100%, bycie czynnością, którą się wykonuje, jak jesz to bądź jedzeniem. Jeśli wśród słuchaczy są osoby, które właśnie mają ten problem, kompletnie nie mają pod kontrolą swojego jedzenia i swojej wagi to polecam szczerze, dzisiaj przy najbliższym posiłku wyłączyć radio, wyłączyć telewizor, usiąść w pełnym skupieniu, tylko ja i jedzenie i zobaczyć jak smakuje taki posiłek.

Paweł: No myślę, że to jest bardzo istotna rada, jak najbardziej wszystkim życzę, aby dzisiejszy posiłek był jak najbardziej świadomy, myślę, że wtedy doświadczycie jak sama Dominika mówi niesamowitych doświadczeń. I też polecam nie mieć zbyt wysokich oczekiwań, ale na pewno ta świadomość smaków chociażby wzrośnie. Także dziękuję Ci Dominiko za tą dzisiejszą rozmowę, no i nie mogę się doczekać już webinaru, który jak powiedziałem w środę o godzinie 20, 8 lutego.
Dominika: Bardzo Ci dziękuję Paweł i zapraszam wszystkich serdecznie.

Paweł Dempc

 

0 likes Balans , Duchowość , Odżywianie , Umysł , Wywiady
Share: / / /
POLUB NAS NA FACEBOOK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POLUB NAS NA FACEBOOK
Co Cię interesuje ?